Bebeğin aşırı ağlaması, öncelikle bir sağlık sorunu olduğunu düşündürür. Oysa ki bebeklerin ilk 3 ayda günde 3 saat kadar ağlayabilecekleri ve bunun normal bir süreç olduğu belirtiliyor.

İletişimin hayatımızdaki önemi büyük. Her canlının da kendini ifade etme şekli bir başka. Bebeklerin ise kendilerini anlatmak için ağlamaktan başka şansları yok. Bence "Ağzı var, dili yok" sözü tam onlara göre. Inga ınga melodileriyle kendilerini ifade etmeye çalışan bebeğinizin dilinden anlamak ve onlara daha fazla yardımcı olmak en büyük arzunuz ise, bu haber size yardımcı olacak.

Çok ağlamasının nedenleri

Bebeklerin tek iletişim kurma yolu ağlamadır. Genellikle açlık, uykusuzluk, rahatsızlık hissi duyduklarında ağlarlar. Eğer bebeğin karnı tok, altı temiz, ateşi normal, ortam ısısı iyi ise, yani ağlamasını gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorsanız nedeni kolik olabilir. Nedensiz ağlamalar genellikle akşamları olur, çünkü bebek günün yorgunluğunu atmaya çalışır. Eğer sabredilip kendi haline bırakılırsa ve sakin bir ortam yaratılırsa 5-10 dakikada uykuya dalacaktır. Emziren annenin yediği yiyecekler, örneğin süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemişler gibi alerjik olabilecek proteinler içeren yiyecekler de sütle bebeğe geçerek, bebekte alerjik reaksiyona ve huzursuzluğa neden olabilir. Ayrıca çay, kahve, kola gibi kafein içeren sıvıların aşırı tüketilmesi de bebekte huzursuzluk yaratabilir.

Ağlama nedenini anlamak mümkün mü?

Yeni doğan bebeğin ilk günlerinde ağlaması, annelerde panik duygusuna yol açsa da zamanla bebekle iletişim kurmayı öğrenirler ve ağlama şeklinden bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirler.