EVDE YENİDOĞAN BEBEK & ANNE BEBEK EĞİTİMİ

“Bebeğinizle Birlikte Yaşam Öykünüz Evinizde Başlar”

Biliyoruz ki; mutlu ve bilinçli annelerin mutlu bebekleri olur. Bu nedenle sizlere ebeveynlik yolculuğunuzda rehberlik etmekten ve destek olmaktan mutluluk duyacağız.

Vitale hastanesinin yeni doğan paketleri, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası sürecini kapsayan, uzman bebek hemşireleri ile sunduğu bu hizmet sayesinde kendinizi bu önemli günlerde yalnız hissetmeyeceksiniz.

Geniş bir içeriğe sahip bu hizmet paketini anne adaylarına hediye edebilir, yeni anne adayının bu güzel ve zor sürecinde onu destekleyebilir ve bebek bakımı konusunda deneyim kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evde Anne Yenidoğan Bebek Eğitimi Nedir?
Yeni doğan bebek eğitimi, Vitale Hastanesi’nin uzman bebek hemşireleri tarafından, doğum sonrası ilk 7 (yedi) gün içerisinde annenin evinde gerçekleştirilen ve ortalama 2 (iki) saat süren uygulamalı bebek bakımı eğitimidir. Evde yeni doğan hizmeti, annelerin doğum sonrası süreçte bebekle olan iletişimini sağlamak, bebek bakımı konusunda yeterli deneyimi kazanmalarına yardımcı olmak adına verilen eğitimdir.

“Acaba hastanede verilen eğitimin hepsi aklımda kaldı mı?”, “evde bebeğimin ihtiyacını nasıl karşılayacağım?”, “annemin beni büyütürken kullandığı metodlar şimdi de işe yarayacak mı?” gibi sorular zihninizi meşgul etmeye başladığı anda bu eğitim ile, hastane ortamında size öğretilen bilgiler ev ortamınızda yani kendinizi en rahat hissettiğiniz yaşam alanınızda pekiştirilmektedir.

Evde Yeni Doğan Bebek Eğitiminin Amacı
Evde yeni doğan bebek eğitiminde amaç, bebeğin ve annenin doğum sonrası kontrolünün sağlanması, bebeğin bakım gereksinimlerinin ebeveynler tarafından bilinçli , doğru bir şekilde karşılanması ve annenin bu süreçte kendisini psikolojik olarak daha rahat ve mutlu hissetmesidir.

Yeni Doğan Bebek Eğitimi Nasıl Sunulur?

Yaklaşık 2 saat süren bu eğitim; hem annenin, hem de bebeğin bakımına yönelik uygulamalı konular içermektedir. Eğitim İçeriğinde yer alan konular;

Emzirme : Annenin doğum sonrası en çok zorlandığı bu alanda;

 • Bebeğin beslenmesine yönelik uygulamalı eğitim sunulması,
 • Doğru emzirme teknikleri,
 • Anne sütünün önemi,
 • Süt saklama koşulları,
 • Bebeğin doyup doymadığının kontrolü ve anne sütünü arttırıcı yöntemler.

Giyinme : Yenidoğan bebeğin giydirilmesinde ve kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, kundak kullanımının doğruluğu.
Bebek bakımı :

  • Cilt bakımı ve nemlendirilmesi,
  • Ağız temizliği,
  • Göz, burun ve kulak temizliği,
  • Tırnak kesimi,
  • Göbek bakımı,
  • Alt bakımı ve bu bakımları yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar.

Bebek gelişimi : Bebek tartısı ve boy ölçer ile bebeğinizin boy, kilo ve baş çevresi kontrolünün sağlanması ve gelişim takibi hakkında eğitim verilmesi, aşı takvimi eğitimi.
Bebek banyosu : Uzman hemşiremiz ile birlikte uygulamalı bebek banyosu ve eğitimi, banyo sırasında kullanılması gereken malzemeler ve dikkat edilmesi gereken noktalar, banyo sonrası nem dengesinin korunması, banyo sıklığı.
Bebeklerde gaz sorunu : Yenidoğan bebeğin gazının çıkarılması ve gaz çıkarmada uygulanacak yöntemler, anne beslenmesinin gaz oluşumuna etkisi.
Pişik Yönetimi : Pişik oluşumunun engellenmesi için yapılması gerekenler, pişik tedavi yöntemleri.
Kelebek masajı ve önemi : Kelebek masajı teknikleri ve yenidoğan üzerindeki olumlu etkileri.
Ev ortamının bebek için uygunluğu ve öneriler : Uygun oda ısısı, nem oranı, oda içerisinde bulunması gerekenler ve diğer ihtiyaçlarınızın belirlenmesi.
Bebeklerde ilk yardım : Gelişebilecek acil durumlarda yapılması gereken müdahaleler, hayat kurtarıcı uygulamalar ve basit ilk yardım teknikleri.
Annenin Genel Bakım ve Değerlendirilmesi : Doğum, sezeryan olarak gerçekleşmiş ise dikiş, yara bakımı ve kontrolü, annenin göğüs bakımı, mastit kontrolü ve tedavisi, lohusa beslenmesi ve lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda eğitim sunulur.
Yenidoğan eğitim hizmetlerimiz için talepte bulunmak ve sevdiklerinize hediye etmek için uzman bebek hemşirelerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
bebek hemşirelerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Evde yenidoğan bebek eğitimimizden memnun kalmanız durumunda, eğitimimizi tekrar talep edebilir veya daha fazla eğitim ve desteğe ihtiyaç duyduğunuzu düşünürseniz uzun süreli (12 saat/ 24 saat) bebek hemşireliği hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Uzun süreli bebek hemşireliği hizmetlerimiz; kısa sürede verilen eğitim hizmetlerinin daha geniş bir zaman aralığında uzman bebek hemşirelerimiz tarafından uygulamalı olarak sunulması, ebeveynlerin bebek bakımı konusunda eğitilmesi ve bu süreçte annenin daha fazla dinlendirilmesini sağlar.

Bilgi İçin; (0242) 345 28 28 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.